uwaznośc a praca

Uważność – moda czy konieczność?

Uważność (mindfulness) jest od pewnego czasu modne i pojawia się w wielu czasopismach jako remedium na stres czy wyczerpanie.
Z uważnością jest jednak tak, że nie wystarczy wysłuchać kilku wykładów, przeczytać kilka książek. Uważność, aby przynosiła nam korzyść, należy praktykować.

Właściwie każdy z nas ma jakąś uważność. Jeżeli ten temat Cię zainteresował i szukasz informacji czym uważność jest i jak ją praktykować, to może oznaczać, że potrzebujesz jej w swoim życiu trochę więcej.
Uważność to obserwowanie i zauważanie myśli, uczuć i doznań w swoim ciele bez oceniania, z nutą współczucia.
Mówiąc prościej, jest to nieosądzająca świadomość tego, co dzieje się z nami i wokół nas. Ta uważna samoobserwacja umożliwia przerwanie nawykowego błędnego koła, w którym często bezwiednie reagujemy na pojawiające się wewnętrzne i zewnętrzne bodźce, awersją, lękiem i innymi intensywnymi, zwykle trudnymi dla nas emocjami. Dzięki rozwijaniu uważności pojawia się bowiem przerwa pomiędzy spostrzeżeniem bodźca i nawykową reakcją na niego, dająca nam możliwość bardziej świadomej i zrównoważonej reakcji.

Pogłębianie mindfulness w czasie treningów uważności odbywa się przede wszystkim poprzez doświadczanie różnych praktyk medytacyjnych oraz psychoedukację ukierunkowaną na samoświadomość.

Co daje mindfulness?
Uważność pomaga zmniejszać dolegliwości psychosomatyczne, pomaga w leczeniu wielu innych problemów zdrowotnych, w tym stanów obniżenia nastroju i problemów z jelitami, a także poprawia koncentrację i zmniejsza napięcie. Regularny trening uważności zwiększa poziom inteligencji emocjonalnej, wpływa na lepszą samokontrolę, zwiększa obiektywną ocenę rzeczywistości, obniża impulsywność, przynosi spokój, zwiększa uwagę, akceptację i współczucie w stosunku do innych.

Program uważności MBCT trwa 8 tygodni i daje narzędzia psychologiczne pozwalające zaopiekować się sobą, gdy nastrój się obniża.
Po pierwsze uczy jak obserwować swoje indywidualne sygnały ostrzegawcze nawracającego spadku nastroju, po drugie pokazuje jak z nimi właściwie pracować w postawie troski i odpowiedzialności za siebie.

Zadbaj o siebie już dziś, zapisz się na trening „Żyj uważnie, żyj zdrowo”.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/F42GWmTGPRH1tQJ59

Podobne wpisy