Czy uważność jest dla mnie?
Czy wiesz co skłoniło Cię do poszukiwania informacji o uważności / mindfulness? Może chcesz się dowiedzieć czym jest uważność lub właśnie zastanawiasz się czy jest dla Ciebie i w czym może Ci pomóc?
Odpowiedź na pytanie „Dla kogo jest uważność?” brzmi: DLA KAŻDEGO!
Pamiętaj, że kiedyś wszyscy żyli bliżej natury, wolniej, koncentrując się na sprawach tu i teraz, doświadczając chwili.
W dzisiejszych czasach, ze względu na pęd życia, mnogość spraw do załatwienia, wysokie oczekiwania czy też ciągłą ocenę wpadliśmy w niebezpieczny tryb działania, zamiast trybu bycia i nasze umysły są po prostu wyczerpane.
Z uwagi na wielką wartość treningu uważności jest on obecnie udostępniany również poza kontekstem klinicznym dla wszystkich osób, które w różnym stopniu doświadczają cierpienia psychicznego (przewlekły stres, obniżony nastrój, nawracające stany lękowe, wypalenie zawodowe, trudne emocje), pragną poznać swój umysł i tkwiące w nim mechanizmy, aby w sposób wolny i świadomy, nie automatyczny, odpowiadać na trudności i życiowe kryzysy.
Praktykując Mindfulness poprawiasz jakość swojego życia, między innymi, poprzez zwiększenie odporności organizmu, poprawę jakość snu, obniżenie ciśnienia. Kiedy praktykujesz wzrasta twoja zdolność do skupienia, poprawiają się pamięć i kreatywność.
Trening jest zalecany po przebytych epizodach depresyjno-lękowych, jako jedna z najskuteczniejszych metod profilaktyki nawrotów depresji.
Jeśli więc łapiesz się na tym, że działasz “na autopilocie” i za każdym razem, kiedy chcesz odpocząć odczuwasz gonitwę myśli – to znak, że potrzebujesz UWAŻNOŚCI!
„Dlaczego życie jest takie trudne? Dlaczego nie mogę się cieszyć życiem tak jak inni? Dlaczego nie mogę być szczęsliwy/a?” Jeżeli na te jak i na inne trudne pytania nie znajdujesz odpowiedzi, to może jest to właśnie dobry czas, aby zatrzymać się i zauważyć jak moje własne cierpienie emocjonalne i moja walka z nim coraz bardziej zawęża radość życia.
Jeżeli toczysz już wojnę we własnej głowie, masz poczucie smutku, lęku, straty, to pomyśl jak zmieniłoby się Twoje życie gdybyś mógł/mogła znaleźć sposób, aby nie identyfikować się z własnym cierpieniem. Czy byłoby inaczej gdyby to z czym zmagasz się dziś nie ściskało pętli wokół Ciebie. Gdybyś mógł/mogła nabrać do tego zdrowego dystansu.
Możesz się też zastanawiać czy są jakieś przeciwwskazania do praktykowania uważności.
Mówi się o pewnych zagrożeniach w przypadku samej praktyki medytacji.
I faktycznie należy tutaj być ostrożnym jeśli sami zaczynamy medytować.
Jeżeli praktykę medytacji rozpoczyna osoba, która zmaga się z obniżonym nastrojem, ciągle się krytykuje, obwinia to może poczuć, iż medytacja wpływa na nią niekorzystnie. Jednak trening pod okiem certyfikowanego trenera pozwala na spojrzenie na swoje myśli i emocje w inny sposób. I po jakimś czasie zauważamy pozytywne zmiany.
Osoba, która ma epizod depresji, czy też cierpi na zaburzenia psychiczne jest szczególnie narażona na negatywne skutki medytacji, dlatego tak ważna jest kwalifikacja na trening uważności przez nauczyciela prowadzącego i szczerość na temat swojego zdrowia psychicznego.
Wtedy praktyki medytacyjne powinny odbywać się pod okiem doświadczonego specjalisty.
Zadbaj o siebie już dziś, zapisz się na trening „Żyj uważnie, żyj zdrowo”.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/F42GWmTGPRH1tQJ59